Etika objavljivanja

Promičemo integritet u objavljivanju istraživanja, stoga podržavamo i zagovaramo upotrebu sveobuhvatnih smjernica i savjeta COPE-a za naše urednike i autore.

Objavljivanje članka u recenziranom časopisu ključan je element u razvoju koherentne i cijenjene mreže znanja. To je izravan odraz kvalitete rada autora i institucija koje ih podržavaju. Recenzirani članci podržavaju i utjelovljuju znanstvenu metodu. Stoga je važno dogovoriti standarde očekivanog etičkog ponašanja za sve strane uključene u čin objavljivanja: autora, urednika časopisa, recenzenta, izdavača i društva vlasnika ili pokrovitelja časopisa. Više o etici objavljivanja može se pronaći u Publishing Ethics Resource Kit (PERK).

Odgovornosti urednika

Postupati uravnoteženo, objektivno i pravedno pri obavljanju svojih dužnosti, bez diskriminacije na osnovi spola, seksualne orijentacije, vjerskih ili političkih uvjerenja, etničkog ili geografskog podrijetla autora.

Postupati s podnescima za sponzorirane dodatke ili posebna izdanja na isti način kao i s ostalim podnescima, tako da se članci razmatraju i prihvaćaju isključivo na temelju njihove akademske vrijednosti i bez komercijalnog utjecaja.

Usmeno i postupno provesti postupke u slučaju pritužbi etičke prirode ili sukoba interesa, u skladu s politikama i postupcima Društva gdje je to primjereno. Dati autorima razumnu priliku za odgovor na bilo kakve pritužbe. Sve pritužbe treba istražiti bez obzira kada je izvorna objava odobrena. Dokumentacija povezana s takvim pritužbama treba se zadržati.

Odgovornosti recenzenata

Doprinijeti procesu odlučivanja i pomoći u poboljšanju kvalitete objavljenog rada recenziranjem rukopisa objektivno i pravovremeno.

Održavati povjerljivost bilo kojih informacija dobivenih od urednika ili autora. Ne zadržavati ili kopirati rukopis.

Upozoriti urednika na bilo koji objavljeni ili podneseni sadržaj koji je značajno sličan onome koji se recenzira.

Biti svjestan bilo kakvih potencijalnih sukoba interesa (financijskih, institucionalnih, suradničkih ili drugih odnosa između recenzenta i autora) i upozoriti urednika na to, po potrebi povlačeći svoje usluge za taj rukopis.

Odgovornosti autora

Održavati točne zapise podataka povezanih s njihovim podnesenim člankom i dostaviti ili omogućiti pristup tim podacima na razuman zahtjev. Gdje je to primjereno i gdje je to dopušteno od strane poslodavca, financijskog tijela i drugih koji bi mogli imati interes, položiti podatke u odgovarajuće skladište ili mjesto pohrane, radi dijeljenja i daljnje upotrebe od strane drugih.

Potvrditi/tvrditi da članak kako je podnesen nije u razmatranju niti prihvaćen za objavljivanje drugdje. Gdje se dijelovi sadržaja preklapaju sa objavljenim ili podnesenim sadržajem, priznati i citirati te izvore. Dodatno, pružiti uredniku kopiju bilo kojeg podnesenog članka koji može sadržavati preklapajući ili usko povezan sadržaj.

Potvrditi da je sav rad u podnesenom članku izvoran i priznati i citirati sadržaj preuzet iz drugih izvora. Dobiti dopuštenje za reprodukciju bilo kojeg sadržaja iz drugih izvora.

Autori bi trebali osigurati da bilo koja studija koja uključuje ljudske ili životinjske subjekte bude u skladu s nacionalnim, lokalnim i institucijskim zakonima i zahtjevima (npr. WMA Deklaracija iz Helsinkija, NIH politika o korištenju laboratorijskih životinja, EU direktiva o upotrebi životinja) i potvrditi da je odobrenje zatraženo i dobiveno gdje je to primjereno. Autori bi trebali dobiti izričito dopuštenje od ljudskih subjekata i poštovati njihovu privatnost.

Deklarirati bilo kakve potencijalne sukobe interesa (npr. gdje autor ima sukob interesa (stvarni ili očiti) koji bi se mogao smatrati ili gledati kao vršenje nedopuštenog utjecaja na njegove ili njene dužnosti u bilo kojoj fazi tijekom procesa objavljivanja).

Odmah obavijestiti urednika časopisa ili izdavača ako se u njihovoj objavi identificira značajna pogreška. Suradnja s urednikom i izdavačem kako bi se objavila ispravka, dodatak, obavijest o ispravku ili povlačenje rada, gdje se to smatra potrebnim.

Svi navedeni autori moraju imati značajan znanstveni doprinos istraživanju u članku i odobriti sve njegove tvrdnje.

Redundantne publikacije uključuju neprimjereno dijeljenje rezultata studija u nekoliko članaka.

U slučaju da postoje dokumentirani prekršaji bilo koje od gore navedenih politika, primijenit će se sljedeće sankcije: kao što je odbacivanje spornog članka, odbacivanje svakog drugog podnesenog članka, zabrana svim autorima za bilo koje nove podneske.

Ako je članak prihvaćen za objavljivanje, svaki autor mora potpisati obrazac sporazuma o autorskim pravima i poslati potpisani obrazac, u elektroničkom formatu, uredniku, zajedno s konačnom verzijom članka. To nam u E4E omogućuje da imamo prava na rad kako bismo osigurali zaštitu autorskih prava protiv povrede i kako bismo širili vaš članak i naš časopis što je šire moguće.

Odgovornosti izdavača

Posvećeni smo osiguranju da oglašavanje, ponovno tiskanje ili drugi komercijalni prihodi nemaju utjecaja ili utjecaja na uredničke odluke. Osim toga, pomoći ćemo u komunikaciji s drugim časopisima i/ili izdavačima gdje je to korisno urednicima. Na kraju, usko surađujemo s drugim izdavačima i industrijskim udruženjima kako bismo postavili standarde za najbolje prakse u etičkim pitanjima, pogreškama i povlačenjima - i spremni smo pružiti specijaliziranu pravnu reviziju i savjetovanje ako je potrebno.

Postupci za postupanje s neetičkim ponašanjem

Identifikacija neetičkog ponašanja:

  • Kršenje pravila i neetičko ponašanje mogu se identificirati i dovesti do pozornosti urednika i izdavača u bilo kojem trenutku, od strane bilo koga.

  • Kršenje pravila i neetičko ponašanje mogu uključivati, ali nisu ograničeni na, primjere navedene gore.

  • Tko god obavijesti urednika ili izdavača o takvom ponašanju treba pružiti dovoljno informacija i dokaza kako bi se mogla pokrenuti istraga. Sve optužbe treba shvatiti ozbiljno i tretirati na isti način, dok se ne dođe do uspješne odluke ili zaključka.

Istraga:

  • Početnu odluku treba donijeti urednik, koji bi trebao konzultirati ili tražiti savjet od izdavača, ako je to primjereno.

  • Dokazi se trebaju prikupljati, izbjegavajući širenje bilo kakvih optužbi izvan onih koji trebaju znati.

Manji prekršaji:

  • Manje kršenje pravila može se riješiti bez potrebe za širom konzultacijom. U svakom slučaju, autoru treba dati priliku da odgovori na bilo kakve optužbe.

Ozbiljni prekršaji:

  • Ozbiljno kršenje pravila može zahtijevati obavještavanje poslodavaca optuženih. Urednik, u konzultaciji s izdavačem ili Društvom prema potrebi, trebao bi odlučiti hoće li uključiti poslodavce, bilo pregledavajući dostupne dokaze sami ili daljnjom konzultacijom s ograničenim brojem stručnjaka. Iskazi (u rastućem redoslijedu ozbiljnosti, mogu se primijeniti odvojeno ili u kombinaciji)

  • Informiranje ili obrazovanje autora ili recenzenta gdje se čini da postoji nesporazum ili pogrešna primjena prihvatljivih standarda.

  • Oštrije formulirano pismo autoru ili recenzentu koje pokriva kršenje pravila i kao upozorenje za buduće ponašanje.

  • Objavljivanje formalne obavijesti koja detaljno opisuje kršenje pravila.

  • Objavljivanje uredničkog teksta koji detaljno opisuje kršenje pravila.

  • Formalno pismo šefu odjela ili agenciji za financiranje autora ili recenzenta.

  • Formalno povlačenje ili povlačenje publikacije iz časopisa, u suradnji s obavještavanjem šefa odjela autora ili recenzenta, uslugama sažimanja i indeksiranja i čitateljstvom publikacije.

  • Nametanje formalne zabrane na doprinose pojedinca za određeno razdoblje.

  • Prijavljivanje slučaja i ishoda profesionalnoj organizaciji ili višoj vlasti za daljnju istragu i akciju.